En
137

8smička v záři reflektorů

8smička byla jedna z institucí, která se objevila v novém pořadu České televize Galerie, kde byste je nečekali. Děkujeme, že se Ondřej a Ester vydali (až) do Humpolce. Naší zóně pro umění to na kameře děsně sluší. Podívejte se sami!

136

Budeme tam taky!

Všechny srdečně zveme na konferenci Čerstvý vítr 2.0, která bude probíhat v Brně 25. a 26.4. a bude věnovaná podcastingu jako populárnímu žánru zprostředkování umění a kulturní publicistiky. A 8smičkast nebude chybět.

135

Není nám to FUK

Šířit umění a kulturu je bohulibá činnost, proto neskutečně fandíme všem príma aktivitám. Máme radost, že jsme součástí FUKu neboli Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání i MAPY uMĚNÍM. Kreativních projektů není nikdy dost!

134

Kniha IN MARGINE

Katalog k výstavě IN MARGINE: Rám, sokl, vitrína je jako vždy nadupaný! Věnuje se tématu autorské adjustace ze všech stran. Listujte, kochejte se, čtěte.

(Pokračování textu…)
133

JÁ & MALÍŘ #příměstský tábor

Příměstský tábor letos znovu v 8smičce a rovnou se dvěma turnusy! 5 srpnových a 5 červencových dní plných umění a tvoření pro děti.

(Pokračování textu…)
132

Volt-Age na papíře

Výstavu Volt-Age doplňuje (zase) ten nejvymazlenější katalog! Najdete v něm text Milana Guštara o historii elektřiny a magnetismu a stručné dějiny elektrické zásuvky od Václava Janoščíka. Nechybí medailonky všech vystavujících a spousta obrazového materiálu. Tak hurá pro něj do 8smičkového Bookshopu!

(Pokračování textu…)
131

VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA

Zóna pro umění 8smička vás zve mezi svátky na umění a na kafe! A tady přehled pro všechny, ať víte, kdy a jak k nám. Šťastné a 8smičkové!

(Pokračování textu…)
130

DLASK A MLASK

Umění není nikdy dost! Proto máme obrovskou radost, že se nám podařilo umístit další dílo do veřejného prostoru Humpolce – tentokrát na břeh rybníku Dvorák.

(Pokračování textu…)
129

SBĚRATELSKÝ KOUSEK

Pro všechny art fajnšmekry máme tuhle spešl limitku PROBLÉM. Padesátka potištěných (by Analog BROS) a podepsaných dlažebních kostek z výstavy. Tenhle sběratelský kousek seženete v 8smičkovém Bookshopu za 518+2 Kč.

128

PROBLÉM NA PAPÍŘE

Výstavu doprovází zase ten nejkrásnější katalog! Tentokrát jde o detailní záznam celého projektu – od začátku až do konce.

(Pokračování textu…)
127

UMĚNÍ NA TĚLE

Buď COOL a potetovaný aka NIC NENÍ PROBLÉM. Motivy od trojice Böhm & Vladimir 518 & Franta prostě sluší každému! Tetovačky koupíš v 8smičkovém Bookshopu.

126

Z TIMES SQUARE AŽ DO HUMPOLCE

Od 1.6. je ve směru z Pelhřimova do Humpolce k vidění první NFT ve sbírce 8smičky. Na obrazovce vedle společnosti Hranipex jede v pohyblivé smyčce dílo AB Infinite 1 od britského umělce italského původu Andrea Bonaceta.

(Pokračování textu…)
125

NEJKRÁSNĚJŠÍ KNÍŽKA

Nejkrásnější knížky jsou ty z Humpolce aneb máme tu největší 8smičkovou radost, protože kniha Jdu prachu samotou s průhledy do zahrad: Reynek v dialogu vyhrála první místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2022 v sekci KATALOGY.

(Pokračování textu…)
124

MÁME PLECHÁČKY

Od teď můžete pít stylově all day long. Jsou černé jako vaše duše a vždycky budete chtít ještě! Koupíte je v 8smičkovém Bookshopu.

123

5. NAROZENINY

Před 5 lety se umění odstěhovalo do Humpolce! 18. 4. 2018 v 18:00 jsme modrým kouřem z komína slavnostně otevřeli zónu pro umění 8SMIČKA. 5 let, 12 výstav, 381 umělců a 768 uměleckých děl, 632 akcí a bezmála 47 000 návštěvníků.

(Pokračování textu…)
122

8SMIČKA & VELIKONOCE

Volno před námi, je třeba plán! My jeden máme. Vzhůru do 8smičky. Na umčo, dortík i skvělý program. O Velikonocích máme otevřeno jako vždy – v pátek to bude velké, v pondělí jsme doma. 

(Pokračování textu…)
121

ZAVŘENÁ 8SMIČKA

Moc nás to mrzí, ale v pátek 31.3. a ve středu 26.4. bude celá 8SMIČKA zavřená – výstava, Cafe 8smička i Bookshop. Důvodem je plánovaná odstávka elektřiny. Všechny ostatní dny se na vás těšíme!

120

MÁTE DOMA ZEĎ?

A MŮŽEME JI VIDĚT? 8SMIČKA hledá v Humpolci a okolí (+/- 10 km) několik dobrovolníků, kteří by chtěli mít ve svém bytě originální malbu od významných současných českých umělců a stát se tak součástí chystané výstavy.

(Pokračování textu…)
119

8SMIČKA LIGHT #Petr Gruber

Nové umění ve výloze bývalé trafiky. Malíř Petr Gruber a jeho dílo Hotel v lese.

(Pokračování textu…)
118

MĚSTO & JÁ #příměstský tábor

Příměstský tábor letos znovu v 8smičce a rovnou se dvěma turnusy! 5 srpnových a 5 červencových dní plných umění a tvoření pro děti.

(Pokračování textu…)
117

VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA

Zóna pro umění 8smička bude slavit Vánoce od 23.12. až do 04.01. doma s rodinou. Na vás se budeme těšit naposledy ve čtvrtek 22.12., přijďte si užít kombo výstava & vánočka.

(Pokračování textu…)
116

RADĚJI KNIHU

Výstavu SÓLO: Jakub Roztočil jako vždy doprovází i krásný katalog. Tentokrát s textem kurátorky Heleny Musilové. Najdete v něm také fotky všech děl, která můžete v 8smičce vidět – včetně site-specific instalace na naší garáži.

(Pokračování textu…)
115

ROZTOČTE TO S ROZTOČILEM

Výstavu SÓLO: Jakub Roztočil jako vždy doprovází príma pracovní list pro děti.

(Pokračování textu…)
114

8SMIČKA LIGHT #Sára Skoczková

88 kroků od naší černé továrny najdete výstavní prostor 8SMIČKU LIGHT. Ve výloze bývalé trafiky se non stop můžete kochat uměním – tentokrát instalací sochařky Sáry Skoczkové.

(Pokračování textu…)
113

KNIHA V PRODEJI

Skvělá zpráva pro všechny! Nádhernou knížku Jdu prachu samotou s průhledy do zahrad: Reynek v dialogu (editor Miloš Doležal) odteď koupíte i v pár dalších knihkupectvích.

(Pokračování textu…)
112

UMĚNÍ VE VÝLOZE

Nová umělecká instalace vizuálního umělce Matěje Franka v 8SMIČCE LIGHT!

(Pokračování textu…)
111

UMĚNÍ NA VRATECH

Umění není nikdy dost aka máme nové garáže. Sourozence Hoškovy vystřídala umělkyně Tereza Kabůrková s černobílými fotografiemi, které odhalují niterný vztah s obyčejností světa. Posezení před 8SMIČKOU má zase nový rozměr!

110

KNIHA S VELKÝM K

Nová výstava = nová kniha! A tentokrát je to skutečně masterpiece. Texty Miloše Doležala, Josefa Kroutvora, Věry Jirousové a spousty dalších. 375 stran, 15 výjimečných kapitol, nespočet nádherných fotografií a reprodukcí. Prostě must have do vaší knihovny. 

Pár stránek si můžete prolistovat na Issuu, knížka se prodává v 8smičkovém Bookshopu a rychle mizí. Tak neváhejte a udělejte si výlet do Humpolce. 

(Pokračování textu…)
109

MÁME ARTMAT

Místo krabičky cigaret, krabička plná artu. Aneb máme Artmat – automat na umění. Koupíš v něm limitky současných mladých umělců, takže sběratelem můžeš být i ty a založit si svoji uměleckou sbírku. Za 50 Kč spousta radosti. 

(Pokračování textu…)
108

ZA KOPCI KOPA UMĚLCŮ

Z 8SMIČKY přímo do škol! Pilotní projekt Za kopci kopa umělců probíhal po celý školní rok v humpolecký školách a primárně byl zaměřen na seznámení dětí a studentů s moderním a současným uměním.

(Pokračování textu…)
107

8SMIČKA LIGHT OTEVÍRÁ

Umění není nikdy dost. A tak jsme 88 kroků od naší černé továrny otevřeli nový výstavní prostor 8SMIČKU LIGHT.

(Pokračování textu…)
106

TOYEN JE ŠAMPIONKA

Výstava Toyen: Snící rebelka je výstavou roku 2021! Rozhodla o tom porota Národní soutěže muzeí Gloria musealis.

(Pokračování textu…)
105

PAPÍROVÉ KRÁSKY

Ceny pro Nejkrásnější české knihy roku 2021 byly v pondělí 23.5. večer předány. A my tleskáme všem knižním misskám a z Humpolce posíláme gratulky. Za ty roky měla 8smička snad už tolik neproměněných nominací jako Leonardo DiCaprio na Oscara.

(Pokračování textu…)
104

8SMIČKOVÉ VELIKONOCE

Volno před námi, je třeba plán! My jeden máme. Vzhůru do 8smičky. Na umčo, dortík i skvělý program. O Velikonocích máme otevřeno jako vždy – v pátek to bude velké, v pondělí jsme doma. 

(Pokračování textu…)
103

UMĚNÍ BEZ HRANIC

Umění bez hranic aneb komentované prohlídky výstavou pro všechny starší a pokročilé seniory (a všechny ostatní!) je nový 8smičkový program. K umění podáváme kávu & koláč z Cafe 8smička.Přijďte strávit páteční dopoledne v té nejlepší společnosti – s uměním. 

102

ZASTAV SE NA UMĚNÍ!

Umění nezastavuje aneb umělecká zastávka Richarda Loskota jede dál. Střídají se tam malí i větší umělci a školy z okolí. Jděte se projít ulicí Žižkova a užijte si ART.

101

8+1 = 9 KNÍŽEK

8smička nakladatelka do toho zase šlápla a další nádherná knížka je na světě. Devátý katalog koupíte v 8smičkovém Bookshopu a dalších prima knihkupectvích. Čtěte o portrétu, selfies a Kim Kardashian. Co výstava, to knížka. Vždycky krásná, pokaždé jiná.

100

Vánoční otevírací doba

Kdy vás o Vánocích přivítáme s úsměvem a nepotkáte se jen se zamčenými dveřmi.

Zóna pro umění 8smička bude slavit Vánoce od 22.12. až do 05.01. doma s rodinou. Na vás se budeme těšit naposledy v neděli 19.12., přijďte si předtím užít poslední dny výstavy.

(Pokračování textu…)
99

Jak teď k nám?

Víme, že asi víte, ale od 22.11. se mění, kdo smí kam. Takže na umění a dort jen s očkováním proti koronavirovému moribundusu a nebo s potvrzením o jeho prodělání. Výjimku mají mlaďoši do 18 let a ti, kteří očkovací včelku dostat nemůžou. Do 8smičkového Bookshopu i nadále hurá bez výše zmíněného. Věříme, že to chápete.

(Pokračování textu…)
98

Pracujeme mnoho

Aneb na dalším dílu soupisu výtvarného díla Josefa Čapka Pracoval jsem mnoho intenzivně pracujeme. Bohužel se jeho vydání posouvá o rok a vy se na knihu můžete těšit na podzim roku 2022. Na dobré věci se prostě vyplatí počkat. Zatím si ale můžete listovat prvními dvěma díly, protože s nikým jiným nechcete trávit večery než s Josefem Čapkem. Je to ten nejlepší společník.

97

Veřejný prostor

Naši milí sousedé – OK PLAN ARCHITECTS vydali skvělý manuál veřejného prostoru města Humpolce. Jeho cílem je popis stavu veřejného prostoru a návod na správný způsob zacházení s ním. A protože nám není veřejný prostor jedno, tak posíláme do světa tuhle skvělou zprávu. Můžete si ho prolistovat online nebo v Cafe 8smička.

96

ART STOP v Humpolci

Zastavte se na umění! Umělecká zastávka Richarda Loskota uprostřed města nabízí každé tři týdny prostor mladým a začínajícím umělcům. Těšte se na studenty ZUŠ Humpolec nebo SÚPŠ Helenín a spoustu dalších. Umění + vy = spolupráce!

95

Umění spolupráce

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o spolupráci umělců s nejrůznějšími sociálními skupinami, najdete v 8smém 8smičkovém katalogu. Senioři, lidé bez domova, děti, handicapovaní, lidé ze sociálně vyloučených lokalit + umělci = netradiční umění. Stavte se do Bookshopu pro tuhle skvělou uměleckou publikaci. Každý kus je díky (o)tisku originál!

94

Dvě tečky

A v čem na podzim pijete čaj vy? 8smičkový minimalistický porcelán na vás čeká v Bookshopu. Nestárnoucí klasika aka dvě tečky je must have!

93

Hledá se kustod

Hledám, hledáš, hledáme na celém širém světě kustoda, jehož srdce bije pro 8smičku. Je to best job pro studenty i seniory. Vlastně je to skvělá práce pro všechny! Kuk na inzerát. Máš zájem? Tak se ozvi.

92

Toyen v Praze

Národní galerie Praha prodloužila až do 22.8. výstavu Toyen: Snící rebelka. Tak se za ní stavte na návštěvu, než odfrčí do Hamburku.

91

Keep in Touch

Jestli vám nestačí slyšet o 8smičce jednou měsíčně (komu by taky stačilo), tak kromě skvělého newsletteru nás virtuálně můžete sledovat i na Facebooku a Instagramu, kde jsme denně. Nebo si do uší pusťte 8smičkast a přijeďte po D1.

90

Přilož ruku k dílu

Tahle výstava je plná příběhů (a umění). A taky spolupráce – té vaší. Proto si rukou na konci vašeho ramene můžete brát texty, kde to všechno je. Kdo, kdy, kde a s kým – to chce vědět každý. Můžete si tak sestavit váš samokatalog! A kdo chce ještě víc, tak kupuje knihu.

89

Konzoomuj v Humpolci

V okolí naší černé továrny se objevil další černý barák ⇨ KONZOOM! Aneb mladší brácha 8smičky, který společně s Cafe 8smička zajistí potravu pro tělo, duši jistí výstava. Jídlo se odstěhovalo do Humpolce! Zajděte se podívat.

88

Umění = vy

Spolupráce – to je, oč tu běží. My & vy & umělci. Láska kvete a dělá parádu široko daleko. Společné pečení dortů a oslava v parku Stromovka na státní svátky v červenci aka Sváteční umění bylo čirá radost. Díky za vás!

(Pokračování textu…)
87

8smý 8smičkový katalog

8smička nakladatelka hlásí, že 8smý katalog je venku aka must have pro všechny knížkomily a art nadšence na vás čeká v Bookshopu. (Spolu)práce nekončí za dveřmi výstavy – obtiskni si svoji dlaň na obálku a dotvoř si tak tuhle knižní krásku by Malovec & Odehnal. 

86

Láska kvete v Humpolci

První umělecké dílo výstavy Ruka na konci ramene: (Spolu)práce v českém a slovenském umění, na kterém jsme (spolu)pracovali my & vy & umělkyně Dominika Kunzová je na světě.

(Pokračování textu…)
85

Roleta #3

Prší, prší, jen se leje a v Humpolci vyrostlo další umění. Herbář ze Zbrojovky Venduly Chalánkové už odkvetl a garáže jsou teď na rok v režii Anežky a Jakuba Hoškových. Co na ně říkáte?

84

Artsino & Eight Club

Každý rok mění černá továrna tak trochu look, aby držela krok se všemi módními trendy. Být chic je snem každé zóny pro umění, a proto fasádu zdobí v pořadí už čtvrtý lightbox. Artsino a Eight Club jsou hitem letošní sezóny. Design jako vždy duo Malovec & Odehnal.

83

Mezera #7

Mezera = období mezi výstavami. Než se jedna výstava sbalí a druhá zase vybalí, tak v 8smičce zastupuje uměleckou sekci Mezera s velkým M.

(Pokračování textu…)
82

Toyen: Snící rebelka

Z 8smičky do celého světa! Na roční výlet ze 7+1: Bytu sběratele vyrazila Toyen.

(Pokračování textu…)
81

PRÁCE UMĚLCE #příměstský tábor

Příměstský tábor letos znovu v 8smičce a rovnou se dvěma turnusy! 5 srpnových a 5 červencových dní plných umění a tvoření pro děti.

(Pokračování textu…)
80

Okno dokořán, dveře zavřené

Hlásíme, že umění má stále utrum. Výstava a všechny doprovodné programy teď hibernují a nebojte, počkají na Vás! Zato Café 8smička zasytí každého uměleckého hladovce, protože dortíky od Bara Bakery jsou taky tak trochu art. Okénko st–ne, 12.00–16.00.

(Pokračování textu…)
79

Art lockdown

Moc nás to mrzí, ale s platností od pátku 18. 12. musíme uzavřít výstavu, sbírkovou expozici a zrušit všechny programy. Bookshop a výdejní okénko Café 8smička ale zůstávají otevřené až do neděle 20. 12. od 10 do 18 hodin, takže máte stále šanci nakoupit krásu pod stromeček.

(Pokračování textu…)
78

8smička OPENING

Po dlouhých koronavirových prázdninách jsme zpět, otevíráme 3.12. a těšíme se na vás!

(Pokračování textu…)
77

ČAPEK JE TU!

Roses are red a Čapek taky! Do 8smičky dnes přímo z tiskárny dorazil zbrusu nový díl soupisu výtvarného díla Josefa Čapka Pracoval jsem mnoho, tentokrát v zářivě červeném obalu a s tématem užité kresby. Nechte se unést a inspirovat fascinujícím světem Čapkových ilustrací, karikatur a scénografií. Dva svazky, 2 000 reprodukcí, monografické texty a mimořádné grafické zpracování, to prostě musíte mít. Nebo věnovat.

(Pokračování textu…)
76

Dvě jsou víc než jedna…nová ředitelka 8smičky…

Humpolecká zóna pro umění 8smička a stejnojmenný nadační fond má od listopadu novou výkonnou ředitelku. Zakladatelku nadace Marcelu Strakovou, která stála v čele 8smičky od března 2017 do konce řijna 2020, vedla celou přípravnou fázi projektu (2017–2018) a spoluvymýšlela koncepci, nahradí oborová kolegyně Martina Hončíková.

(Pokračování textu…)
75

SEDMÁ KNIHA K PRODEJI!

8smička nakladatelka posílá do světa už sedmou knihu. Úplně poprvé si můžete objednat nový 8smičkový katalog k výstavě Nejedna rodina: Jirousovi, Padrtovi, Ságlovi ONLINE! 

(Pokračování textu…)
74

Pauza – Prázdniny

Moc nás to mrzí, ale na 8 + 8 + 8 + 8 + 8 dnů s platností od pondělí 12. 10. 2020 musíme uzavřít výstavu, sbírkovou expozici i Bookshop a zrušit všechny programy.

(Pokračování textu…)
73

Medek + Medek

8smička zapůjčila ze sbírky dvě díla Mikuláše Medka na retrospektivní výstavu Nahý v trní, kterou pořádá Národní galerie Praha ve Valdštějnské jízdárně a v Klášteře sv. Anežky České. Díla ze sbírky 8smičky najdete na obou místech až do ledna 2020.

72

Musíme to opravit

Ve středu 23. 09. bude 8smička bohužel celý den zavřená. Chodí vás tolik, že po roce a půl potřebují 8smičkové podlahy nový look. Věříme, že to chápete a ve čtvrtek 24. 09. se na vás budeme těšit v plné polní.

71

Olga Karlíková na Kampě

8smička zapůjčila ze sbírky tři díla Olgy Karlíkové na retrospektivní výstavu Olga Karlíková 1923–2004, která potrvá v Museu Kampa od 8. září až do 8.listopadu 2020.

(Pokračování textu…)
70

Máš srdce jako 8smičku?

Historicky první ředitelka 8smičky (Marcela Straková, 1977) nechce být ředitelkou jedinou a poslední (2017–2020), a tak hledá svého nástupce či nástupkyni. Máte rádi nové výzvy, chcete dělat věci tak trochu jinak, baví vás řídit projekty a týmy se vším, co k tomu patří? Máte rádi umění a Humpolec?

(Pokračování textu…)
69

4x Diviš v GASK

8smička ze své sbírky zapůjčila 4 díla na výstavu Stanislav Diviš – Květy z ráje. Výstava v GASK potrvá od 12. 07. do 12.09.2020. Doporučujeme!

68

Věrozvěstové = OTEVŘENO

V neděli je svátek, ale my máme otevřeno, tak se zastavte na kafe + dort + výstavu!

67

Textil se vrací do 8smičky

Do 8smičky se vrací švadlenka Míša a s ní i textil do bývalé textilky.

(Pokračování textu…)
66

2 knižní medaile

Nejkrásnější české knihy roku 2019 jsou vyhlášeny. A 8smička v téhle knižní přehlídce krásy získala hned dvě medaile!

(Pokračování textu…)
65

8smička OPENING

Po dlouhých koronavirových prázdninách jsme zpět, otevíráme 15.5. a těšíme se na vás!

(Pokračování textu…)
64

8smička na ISSUU

8smička nakladatelka už má na svém kontě sedm knih – 6x katalog k výstavě + 1x Pracoval jsem mnoho / Soupis výtvarného díla Josefa Čapka / Díl první: Kresba.

(Pokračování textu…)
63

Hledá se účetní!

Do 8smičky hledáme účetní na částečný úvazek. Tedy někoho, kdo zvládá účetní úzavěrku a daňové přiznání levou zadní. Čísla jsou jeho denní chleba a faktury oblíbené čtení.

(Pokračování textu…)
62

Pauza – Prázdniny

Moc nás to mrzí, ale na 8 + 8 + 8 + 8 – 2 dnů s platností od pátku 13.03. 2020 musíme uzavřít výstavu, sbírkovou expozici, Café 8smička i Bookshop a zrušit všechny programy. Uvidíme se on-line a uslyšíme v podcastech! Brzy!

61

Sklo domácí #výzva

Jste doma? Je tady velká výzva pro všechny k výstavě Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo.

(Pokračování textu…)
60

8smička zapůjčitelka

8smička zapůjčila na novou výstavu Dvojí obrazotvornost: Návrat návratu OGV dílo Jiřího Johna (Větve, 1970).

(Pokračování textu…)
59

Zlatá 8smička

Musíme se pochlubit! Adam Gebrian a jeho díl o 8smičce z cyklu Překvapivé stavby na MALL.TV vyhrál hlavní cenu za dokument.

(Pokračování textu…)
58

SKLO #příměstský tábor

Příměstský tábor letos znovu v 8smičce a rovnou se dvěma turnusy! 5 srpnových a 5 červencových dní plných umění a tvoření pro děti.

(Pokračování textu…)
57

Merta a Leonardo

8smička zapůjčila ze své sbírky dílo Jana Merty Nedělní odpoledne (Leonardo), 1982–2019 na výstavu s názvem Muzeum pořádanou Nadací Jana a Medy Mládkových v Museu Kampa. Výstava potrvá do 14.06.2020.

56

Mezera #5

Mezera = období mezi výstavami. Než se jedna výstava sbalí a druhá zase vybalí, tak v 8smičce zastupuje uměleckou sekci Mezera s velkým M.

Vždy jiné téma, vždy jiné akce pro vás. V pořadí již pátá Mezera je ve znamení dvou EXTRA komentovaných prohlídek stálé sbírky 7+1: Byt sběratele. Dvě soboty za sebou (22.2.29.2.) zůstane hostitelka doma a ráda vás provede! Prohlídky je třeba si rezervovat.

55

Sváteční umění #nový rok

Výsledky výzvy o autorské vtipy, básně, krátké příběhy či zamyšlení a nebo kreslené komiksy s tematikou „Češi a Slováci“ v rámci projektu Sváteční umění.

(Pokračování textu…)
54

7+1: Byt sběratele

Od ledna 2020 najdete v prvním patře sbírkovou expozici s grafickým kabinetem.

(Pokračování textu…)
53

Vánoční otevírací doba

Kdy vás o Vánocích přivítáme s úsměvem a nepotkáte se jen se zamčenými dveřmi.

(Pokračování textu…)
52

Sváteční umění #výzva

S novým rokem odstartuje zóna pro umění 8smička nový projekt s názvem Sváteční umění.

(Pokračování textu…)
51

And the winner is…

Je to pár dní, kdy skončil 23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a 8smička byla hrdým partnerem ceny Fascinace: Exprmntl.cz.

(Pokračování textu…)
50

Mezera #4

Mezera = období mezi výstavami. Než se jedna výstava sbalí a druhá zase vybalí, tak v 8smičce zastupuje uměleckou sekci Mezera s velkým M.

(Pokračování textu…)
49

Čapek je venku!

Od začátku října seženete nejkrásnější knihu podzimu Pracoval jsem mnoho / Soupis výtvarného díla Josefa Čapka / Díl první: Kresba u vybraných knihkupců.

(Pokračování textu…)
48

Humpolec očima studentů architektury

Od 3.10. do 5.10. navštíví Humpolec studenti ateliérů architektury ČVUT a UMPRUM, v jejich hledáčku se objeví jak místní architektura, tak i veřejný prostor.

(Pokračování textu…)
47

Musíme to opravit

V neděli 6.10. bude 8smička bohužel celý den zavřená. Chodí vás tolik, že po roce a půl potřebují 8smičkové podlahy nový look. Věříme, že to chápete a ve středu 9.10. se na vás budeme těšit v plné polní.

46

Souborné dílo Josefa Čapka

Nadační fond 8smička vydá 1.9. první ze čtyř dílů projektu Pracoval jsem mnoho, oeuvre-katalogu, celkového soupisu všech originálních výtvarných prací Josefa Čapka.

(Pokračování textu…)
45

Monstrance cestuje #akce kulový blesk

Ve dnech 9.-11. srpna se Želivská monstrance z aktuální výstavy Vrchovina, mrchovina, krabatina: Solitéři Vysočiny dočasně přestěhuje.

(Pokračování textu…)
44

Kudu tudy do 8SMIČKY

Od 22. do 28.7. musíte být trochu alternativní a hledat jinou cestou do zóny pro umění.

(Pokračování textu…)
43

Hus i věrozvěstové = otevřeno

Červencové svátky má zóna pro umění 8smička otevřeno stejně jako každý jiný pátek a sobotu, tedy od 10.00 do 18.00, kavárna již od 9.00.

(Pokračování textu…)
42

Hlína, pastelky a štětec

První (8smičkový) příměstský tábor. 5 srpnových dní plných umění a tvoření pro děti. Společně se vydáme na výpravu do toho čuprového světa umění, kde nic není nemožné a všechno je možné. A děti tohle vědí nejlíp. Budeme malovat, kreslit, modelovat, tisknout, stříhat, lepit – prostě se z nás na pár dní stanou umělci na plný úvazek.

(Pokračování textu…)
41

Okraje kraje #umělecké intervence

Současnou výstavu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny doprovází také tři intervence, které nesou název Okraje kraje. Dva současní umělci a jeden architekt dočasně oživují tři lokality v trojúhelníku Humpolec – Ledeč n. Sázavou – Havlíčkův brod. Inspirací jsou umělcům dva zemřelí vysočinští géniové (G. Mahler, B. Reynek) a jedna architektura (Melechov). 

(Pokračování textu…)
40

Open call #výsledky

Výsledky dubnové výzvy pro studenty a absolventy všech uměleckých škol z Vysočiny, kterou pořádal Nadační fond 8smička ve spolupráci s Galerií NIKA jsou tu. Děkujeme všem, kteří se do OPEN CALLU na výstavní projekty v létě 2019 zapojili. Ze všech přihlášených byly vybrány dva projekty mladých autorek.

(Pokračování textu…)
39

Roleta #2

Roleta je exteriérový výstavní prostor, kde se každý rok představí nové výtvarné zpracování. Pro rok 2019 je to Herbář ze Zbrojovky Venduly Chalánkové.  (Pokračování textu…)

38

Líbání pod 8smičkou = na svátky je otevřeno!

První dvě květnové sváteční středy má zóna pro umění 8smička otevřeno stejně jako každý jiný den, tedy od 10.00 do 18.00, kavárna již od 9.00. (Pokračování textu…)

37

8smička na stupni vítězů

8smička nakladatelka stanula na stupni vítězů 54. ročníku soutěže Nejkásnější české knihy roku 2018. Za první publikaci, která byla připravena ke stejnojmenné výstavě Pocta suknu: Textil v kontextu umění získala 1. místo v kategorii Katalogy a 2. místo v Ceně za vynikající polygrafické zpracování. Slavíme, děkujeme a gratulujeme spoluknihám.  (Pokračování textu…)

36

Když máš cestu…

8smička není jenom nakladatelka, ale taky už i skladatelka. A na světě je její první písnička! Takže když uháníte po D1, tak buď můžete ladit speciální mixy z její dílny na Spotify nebo rádio 8smička a s ním písničku Když máš cestu… Je už všeobecně známo, že všechny cesty (hlavně tedy ta po D1) vedou do humpolecké 8smičky, můžete jet i přes Řím a stejně nakonec dojedete sem. Písničku za chvíli, společně i s klipem, pustíme do éteru. Bude to dárek pro vás/nás k prvním 8smičkovým narozeninám. Stay Tuned!

 

 

35

Jiné taje opic a 8smička nakladatelka

Opice tady i támhle. Opice všude, kam se podíváte. To je kniha umělce Petra Nikla Jiné taje opic, kterou vydal Nadační fond 8smička spolu v koedici s nakladatelstvím Meander. Jde o druhý díl Zlatou stuhou ověnčených a na prestižní cenu Czech Grand Design nominovaných Jino tajů opic.

(Pokračování textu…)

34

Open call (!) pro studenty umění z Vysočiny!

Nadační fond 8smička ve spolupráci s Galerií NIKA, nevšedním výstavním prostorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vyhlašuje výzvu pro studenty a absolventy (do 26 let) uměleckých škol z Vysočiny. Termín uzávěrky je 30.4.2019 a všechny informace k výzvě jsou ke stažení zde(Pokračování textu…)

33

WANTED: kustod / kustodka

Zóna pro umění 8smička hledá príma kustoda či kustodku! Je to dream job, koukni na inzerát a uvidíš sám.

32

Otevírací doba o svátcích

Zóna 8smička má zavřeno pouze ve dnech 24. – 26.12. a od 31.12.2018 do 04.01.2019. (Pokračování textu…)

31

…a život lidský jako sen!

8smička zapůjčila obraz Aléna Diviše Svatební košile na výstavu Karel Jaromír Erben…a život lidský jako sen! do Krajské galerie výtvarných umění ve Zlíně.

30

Síto(8)Tisk

Máme pro vás dárky pod stromeček! Série autorských serigrafií pro zónu umění 8smička. 4 x 15 ks jen! 4 variace na tovární kouř. Limited edition. Top class!

(Pokračování textu…)

29

Seminář: Osvětlení muzejních a galerijních expozic

Odbor muzeí MK ČR ve spolupráci s Masarykovým ústavem vyšších studií Českého vysokého učení technického v Praze a  Slezským zemským muzeem, pořádá  seminář na téma Osvětlení muzejních a galerijních expozic.

(Pokračování textu…)

28

100 let republiky

Na Státní svátek 28.10. máme otevřeno a posedět si můžete ve slavnostním lehátku. V bookshopu současně až do 25.11.2018  vystavujeme studentské práce z výtvarné soutěže ke stému výročí a kromě prací vystavených v bookshopu si můžete pustit píseň a video, které najdete tady.

Výsledky: Výtvarná soutěž výsledky 25 10 2018

Blahopřejeme všem účastníkům!

27

Výsledky soutěže 100 let republiky

Výtvarná soutěž výsledky 25 10 2018 Gratulujeme všem! Vítězné video a píseň najdete zde.

 

26

Velký obraz

8smička zapůjčila ze sbírky dílo Romana Štětiny Auditorium (2014) na výstavu Velký obraz – Divadelní opony v českých zemích v 19. – 21. století pořádanou Galerií výtvarného umění v Chebu. Kurátorem výstavy je Milan Kreuzzieger. Výstava potrvá do 30.12. 2018.

25

Na Státní svátek 28.9. máme otevřeno!

8smička má v pátek 28.9. otevřeno a kromě výstavy Dvě hlavy, čtyři ruce můžete přijít ještě také večer na pravidelnou filmovou projekci, kterou u nás najdete vždy poslední pátek v měsíci. Kino 8MM uvádí ve 20:00 dokumentární film o dvojici fotografů Berndovi a Hille Becherových, kteří společně fotili architekturu.

24

Space Maker

8smička zapůjčila ze své sbírky dílo Petra Písaříka na výstavu SPACE MAKER, pořádanou Galerií Rudolfinum. Kurátorem výstavy je David Korecký. Výstava potrvá do 25.11.2018.

23

Jiří Petrbok: Hořící srdce

8smička zapůjčila ze své sbírky dvě díla Jiřího Petrboka na výstavu Hořící srdce pořádanou Národní galerií Praha. Kurátorem výstavy je Otto M. Urban. Výstava potrvá do 2.12. 2018.

22

Anatomie skoku do prázdna

8smička zapůjčila ze své sbírky díla Adrieny Šimotové (Světlonoš, 1973) a Jiřího Beránka (Palach, 1969) na výstavu Anatomie skoku do prázdna – Rok 1968 a umění v Československu, pořádnou Západočeskou galerií v Plzni. Kurátorkou výstavy je Helena Musilová. Výstava potrvá do 16.09.2018.

21

O svátcích máme otevřeno!

Ve čtvrtek a v pátek 5. – 6. 7. má 8smička otevřeno! Jaká je otevírací doba? Stejná jako vždy, kavárna od 9:00 do 18:00, knihkupectví a výstava od 10:00 do 18:00. Zastavte se na výstavu, kávu, sandwich, dort, koupit domáci chleba, zahrát si se stavebnicí Špulka nebo si jen tak prohlížet knihy.

20

Vernisáž výstavy Veřejný prostor CZ/ Krajina města

Galerie Jaroslava Fragnera zahájí ve středu 6. 6. v 18:00 na rohu Horního náměstí a Hradské ulice venkovní verzi výstavy Veřejný prostor CZ / Krajina Města. Výstava zahrnuje projekty pro jednotlivá náměstí či parky až po umělecké intervence i komunitní aktivity nebo rozsáhlé koncepty ovlivňující podobu nejen center měst za posledních 27 let z celé České republiky.

(Pokračování textu…)

19

…prostě se to děje

8smička zapůjčila ze své sbírky díla na výstavu Karla Malicha …prostě se to děje, pořádnou Galerií města Trutnov. Kurátorem výstavy je Martin Dostál. Výstava potrvá od 11. 5. do 16. 6. 2018.

18

Pocta suknu v Art Districtu 7

8smičku najdete i v Praze ve výloze Erhartovy cukrárny na ulici Milady Horákové.   (Pokračování textu…)

17

Hledá se model!

8SMIČKA hledá figuranta/ figurantku pro kurz kresby pro dospělé, který pořádá od 25.4. do 20. 6. 2018 vždy ve středu od 18:00 do 21:00. Hledáme modely pro portrétní i figurální kresbu, včetně kresby aktu. Je možné hlásit se i na jednotlivé formáty (portrét např.) i na jednotlivé termíny (1x, 2x apod.), vše je o domluvě. Náplň práce pro model: sezení modelem po různě dlouhou dobu, ne však více než 3 hodiny. Co nabízíme? Dohodu o provedení práce, přátelské, krásné a inspirativní prostředí a slevu v Cafe 8SMIČKA. Jaké máme požadavky? Občanskou a právní bezúhonnost a věk minimálně 18 let. Práce je vhodná pro všechny věkové skupiny i národnosti. Pokud se vám zóna 8SMIČKA líbí a chcete se stát sami uměním, napište na marcela.strakova@8smicka.com. Termín uzávěrky: průběžně. Nikdy není pozdě začít!

16

Okno před záclonou

8smička zapůjčila ze své sbírky dílo s názvem Rodný list Gustava Mahlera na výstavu Okno před záclonou, pořádnou Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě. Kurátorem výstavy je Petr Veselý. Výstava potrvá od 19. 4. do 27. 5. 2018.

15

Čapkovy děti v Japonsku

8smička zapůjčila ze své sbírky čtyři díla Josefa Čapka na putovní výstavu Japonskem věnovanou dětské tématice v díle bratří Čapků navazující na projekt představený v GASKu v roce 2016.  Výstava byly nejprve zahájena v Shoto Museum of Art v Tokyu a následně na Den dětí  1. června se přesune do Ashiya City Museum of Art and History, kde bude k vidění do 9. 9. Kurátorkou výstavy je Pavla Pečinková. Více o výstavě se můžete dozvědět z komentované prohlídky kurátorky na videu zde.

14

Zrzavý ze sbírek soukromých sběratelů

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy na výstavu Jan Zrzavý pořádanou Museem Kampa. Kurátorkami výstavy jsou Martina Vítková a Petra Patlejchová. Výstava potrvá od 24. 3. do 1. 7. 2018.

13

Červená – Stůj!

Na fasádě 8smičky se řidičům i pěším před Vánocemi rozsvítil světelný panel, který připomíná signalizaci na přechodech pro chodce. Dva kruhy podsvícené LED jsou součástí označení nově vznikající zóny pro umění a 1x ročně projdou proměnou. Panáčci jsou z dílny dvojice grafiků Martina Odehnala a Štěpána Malovce, kteří jsou mj. autory vizuálního stylu 8smičky.

(Pokračování textu…)

12

Textiláci

Prohlédněte si práce deseti v současnosti nejúspěšnějších textilních výtvarníků, kteří proměnili naše chápání tohoto materiálu a vytvořili tak novou disciplínu v umění. Na výstavě Pocta suknu nebudou zařazeni zahraniční umělci, tak se můžete seznámit s těmi nejvlivnějšími alespoň touto formou. Sheila Hicks, Alighiero Boetti, Judith Scott, Faig Ahmed a další. Crème de la crème.

11

Expozice antropologie

V humpoleckém Muzeu dr. Aleše Hrdličky byla doposavad k vidění jedinečná antropologická expozice z konce 80. let minulého století od architekta Ivo Soukupa. Toto krásné scifi se bohužel stalo minulostí. Dnešním dnem začnou úpravy na modernější instalaci. All humas are of one origin.

10

Muž s hořící hřívou

8smička zapůjčila dvě díla ze své sbírky na výstavu věnovanou Emilu Fillovi a surrealismu v letech 1931-1939 pořádanou Museem Kampa. Kurátorem výstavy je Karel Srp. Výstava se konala od 27. 10. 2017 do 11. 2. 2018.

9

Cena Věry Jirousové

Cena pro kritiky umění nese jméno Věry Jirousové, české básnířky, kritičky a historičky umění. Přispívala do mnoha tištěných médií, nejen do Ateliéru, Výtvarného umění či Lidových novin. Pro Lidové noviny pravidelně psal i letošní laureát Tomáš Pospiszyl, právě v době, kdy byla jeho styčnou redaktorkou Věra Jirousová. Blahopřejeme docentovi Pospiszylovi! A mimochodem, tuto výtvarnou kritičku s Humpolcem váže nejen manželství s místním rodákem Ivanem Magorem Jirousem, ale také přátelství s jeho sestrou Zorkou Ságlovou, jejíchž happeningů v přírodě se účastnila. Humpolec is centre of the universe!

8

Frieze Fair London věnován ženám

Letošní veletrh umění Frieze Fair se soustředil na feministické umění a jeho radikální vyjadřování. Kromě hvězdných umělkyň Lindy Benglis, Barbary Kruger, Marthy Rosler či Betty Tompkins dostala prostor i nejmladší generace. Jedinou Češkou zastoupenou na londýnském veletrhu byla Anna Huláčová za galerii hunt kastner v sekci Frieze Focus. Gratulujeme a přejeme další úspěchy doma i v zahraničí. Nejen ženám.

7

Textil na Documentě 14

Čtrnáctá Documenta končí již za 10 dní. Koná se jen jednou za pět let v německém Kasselu a letošní ročník nabídl nezvykle velké množství děl textilního charakteru. Textilní umění zažívá celosvětový návrat na scénu. Proto jsme také inaugurační výstavu 8smičky s názvem Pocta suknu věnovali textilu v kontextu výtvarného umění. Přeci jen sídlíme v bývalé textilce. More textiles to be continued…

6

Sochařský ateliér Hany Wichterlové ohrožen

8smička podporuje iniciativu za zachování ateliéru a magické zahrady sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně. Galerie hlavního města Prahy má zájem zde ve spolupráci s rodinou vytvořit sochařskou expozici a umožnit tak uchovat genia loci tohoto výjimečného místa. Přidejte se a podpořte vaším souhlasem na emailu: wichtem@gmail.com.

5

Jaroslav Paur

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy na výstavu Jaroslava Paura pořádnou Museem Kampa. Kurátorem výstavy je Milan Dospěl. Výstava se konala od 9. 8. do 15. 10. 2017.

4

Poklady Jana Zrzavého

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy Jana Zrzavého na výstavu Poklady Jana Zrzavého pořádnou Galerií Zdeněk Sklenář v Litomyšli. Výstava se konala v termínu od 11. 6. do 9. 7. 2017.

3

Nej kniha ČR 2016

Gratulujeme! Katalog Dolby malba: Mezi postmodernou a neokonceptualismem shrnující tvorbu malíře Jiřího Černického získal 2. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2016. Knihu graficky upravil Marek Pistora ze studia Najbrt. Vydání podpořila 8smička.

2

Ty děti si pořád hrají

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy Josefa Čapka na výstavu Ty děti si pořád hrají / Dětská tematika v díle bratří Čapků pořádnou Galerií Středočeského kraje v Kutné Hoře. Kurátory výstavy byli Pavla Pečinková a Richard Drury. Výstava se konala od 6. 11. 2016 do 12. 3. 2017.

1

Krása bude křečovitá

8smička v květnu zapůjčila Alšově jihočeské galerii obraz na výstavu Krása bude křečovitá / Surrealismus v Československu 1933–1939 do jízdárny zámku Hluboká nad Vltavou. Kurátorem výstavy jsou Karel Srp a Lenka Bydžovská. Výstava se konala od 15. 5. do 2. 10. 2016.