En
73

Pauza – Prázdniny

Moc nás to mrzí, ale na 8 + 8 – 2 dnů s platností od pondělí 12. 10. 2020 musíme uzavřít výstavu, sbírkovou expozici i Bookshop a zrušit všechny programy.

(Pokračování textu…)
72

Musíme to opravit

Ve středu 23. 09. bude 8smička bohužel celý den zavřená. Chodí vás tolik, že po roce a půl potřebují 8smičkové podlahy nový look. Věříme, že to chápete a ve čtvrtek 24. 09. se na vás budeme těšit v plné polní.

71

Olga Karlíková na Kampě

8smička zapůjčila ze sbírky tři díla Olgy Karlíkové na retrospektivní výstavu Olga Karlíková 1923–2004, která potrvá v Museu Kampa od 8. září až do 8.listopadu 2020.

(Pokračování textu…)
70

Máš srdce jako 8smičku?

Historicky první ředitelka 8smičky (Marcela Straková, 1977) nechce být ředitelkou jedinou a poslední (2017–2020), a tak hledá svého nástupce či nástupkyni. Máte rádi nové výzvy, chcete dělat věci tak trochu jinak, baví vás řídit projekty a týmy se vším, co k tomu patří? Máte rádi umění a Humpolec?

(Pokračování textu…)
69

4x Diviš v GASK

8smička ze své sbírky zapůjčila 4 díla na výstavu Stanislav Diviš – Květy z ráje. Výstava v GASK potrvá od 12. 07. do 12.09.2020. Doporučujeme!

68

Věrozvěstové = OTEVŘENO

V neděli je svátek, ale my máme otevřeno, tak se zastavte na kafe + dort + výstavu!

67

Textil se vrací do 8smičky

Do 8smičky se vrací švadlenka Míša a s ní i textil do bývalé textilky.

(Pokračování textu…)
66

2 knižní medaile

Nejkrásnější české knihy roku 2019 jsou vyhlášeny. A 8smička v téhle knižní přehlídce krásy získala hned dvě medaile!

(Pokračování textu…)
65

8smička OPENING

Po dlouhých koronavirových prázdninách jsme zpět, otevíráme 15.5. a těšíme se na vás!

(Pokračování textu…)
64

8smička na ISSUU

8smička nakladatelka už má na svém kontě sedm knih – 6x katalog k výstavě + 1x Pracoval jsem mnoho / Soupis výtvarného díla Josefa Čapka / Díl první: Kresba.

(Pokračování textu…)
63

Hledá se účetní!

Do 8smičky hledáme účetní na částečný úvazek. Tedy někoho, kdo zvládá účetní úzavěrku a daňové přiznání levou zadní. Čísla jsou jeho denní chleba a faktury oblíbené čtení.

(Pokračování textu…)
62

Pauza – Prázdniny

Moc nás to mrzí, ale na 8 + 8 + 8 + 8 – 2 dnů s platností od pátku 13.03. 2020 musíme uzavřít výstavu, sbírkovou expozici, Café 8smička i Bookshop a zrušit všechny programy. Uvidíme se on-line a uslyšíme v podcastech! Brzy!

61

Sklo domácí #výzva

Jste doma? Je tady velká výzva pro všechny k výstavě Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo.

(Pokračování textu…)
60

8smička zapůjčitelka

8smička zapůjčila na novou výstavu Dvojí obrazotvornost: Návrat návratu OGV dílo Jiřího Johna (Větve, 1970).

(Pokračování textu…)
59

Zlatá 8smička

Musíme se pochlubit! Adam Gebrian a jeho díl o 8smičce z cyklu Překvapivé stavby na MALL.TV vyhrál hlavní cenu za dokument.

(Pokračování textu…)
58

SKLO #příměstský tábor

Příměstský tábor letos znovu v 8smičce a rovnou se dvěma turnusy! 5 srpnových a 5 červencových dní plných umění a tvoření pro děti.

(Pokračování textu…)
57

Merta a Leonardo

8smička zapůjčila ze své sbírky dílo Jana Merty Nedělní odpoledne (Leonardo), 1982–2019 na výstavu s názvem Muzeum pořádanou Nadací Jana a Medy Mládkových v Museu Kampa. Výstava potrvá do 14.06.2020.

56

Mezera #5

Mezera = období mezi výstavami. Než se jedna výstava sbalí a druhá zase vybalí, tak v 8smičce zastupuje uměleckou sekci Mezera s velkým M.

Vždy jiné téma, vždy jiné akce pro vás. V pořadí již pátá Mezera je ve znamení dvou EXTRA komentovaných prohlídek stálé sbírky 7+1: Byt sběratele. Dvě soboty za sebou (22.2.29.2.) zůstane hostitelka doma a ráda vás provede! Prohlídky je třeba si rezervovat.

55

Sváteční umění #nový rok

Výsledky výzvy o autorské vtipy, básně, krátké příběhy či zamyšlení a nebo kreslené komiksy s tematikou „Češi a Slováci“ v rámci projektu Sváteční umění.

(Pokračování textu…)
54

7+1: Byt sběratele

Od ledna 2020 najdete v prvním patře sbírkovou expozici s grafickým kabinetem.

(Pokračování textu…)
53

Vánoční otevírací doba

Kdy vás o Vánocích přivítáme s úsměvem a nepotkáte se jen se zamčenými dveřmi.

(Pokračování textu…)
52

Sváteční umění #výzva

S novým rokem odstartuje zóna pro umění 8smička nový projekt s názvem Sváteční umění.

(Pokračování textu…)
51

And the winner is…

Je to pár dní, kdy skončil 23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a 8smička byla hrdým partnerem ceny Fascinace: Exprmntl.cz.

(Pokračování textu…)
50

Mezera #4

Mezera = období mezi výstavami. Než se jedna výstava sbalí a druhá zase vybalí, tak v 8smičce zastupuje uměleckou sekci Mezera s velkým M.

(Pokračování textu…)
49

Čapek je venku!

Od začátku října seženete nejkrásnější knihu podzimu Pracoval jsem mnoho / Soupis výtvarného díla Josefa Čapka / Díl první: Kresba u vybraných knihkupců.

(Pokračování textu…)
48

Humpolec očima studentů architektury

Od 3.10. do 5.10. navštíví Humpolec studenti ateliérů architektury ČVUT a UMPRUM, v jejich hledáčku se objeví jak místní architektura, tak i veřejný prostor.

(Pokračování textu…)
47

Musíme to opravit

V neděli 6.10. bude 8smička bohužel celý den zavřená. Chodí vás tolik, že po roce a půl potřebují 8smičkové podlahy nový look. Věříme, že to chápete a ve středu 9.10. se na vás budeme těšit v plné polní.

46

Souborné dílo Josefa Čapka

Nadační fond 8smička vydá 1.9. první ze čtyř dílů projektu Pracoval jsem mnoho, oeuvre-katalogu, celkového soupisu všech originálních výtvarných prací Josefa Čapka.

(Pokračování textu…)
45

Monstrance cestuje #akce kulový blesk

Ve dnech 9.-11. srpna se Želivská monstrance z aktuální výstavy Vrchovina, mrchovina, krabatina: Solitéři Vysočiny dočasně přestěhuje.

(Pokračování textu…)
44

Kudu tudy do 8SMIČKY

Od 22. do 28.7. musíte být trochu alternativní a hledat jinou cestou do zóny pro umění.

(Pokračování textu…)
43

Hus i věrozvěstové = otevřeno

Červencové svátky má zóna pro umění 8smička otevřeno stejně jako každý jiný pátek a sobotu, tedy od 10.00 do 18.00, kavárna již od 9.00.

(Pokračování textu…)
42

Hlína, pastelky a štětec

První (8smičkový) příměstský tábor. 5 srpnových dní plných umění a tvoření pro děti. Společně se vydáme na výpravu do toho čuprového světa umění, kde nic není nemožné a všechno je možné. A děti tohle vědí nejlíp. Budeme malovat, kreslit, modelovat, tisknout, stříhat, lepit – prostě se z nás na pár dní stanou umělci na plný úvazek.

(Pokračování textu…)
41

Okraje kraje #umělecké intervence

Současnou výstavu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny doprovází také tři intervence, které nesou název Okraje kraje. Dva současní umělci a jeden architekt dočasně oživují tři lokality v trojúhelníku Humpolec – Ledeč n. Sázavou – Havlíčkův brod. Inspirací jsou umělcům dva zemřelí vysočinští géniové (G. Mahler, B. Reynek) a jedna architektura (Melechov). 

(Pokračování textu…)
40

Open call #výsledky

Výsledky dubnové výzvy pro studenty a absolventy všech uměleckých škol z Vysočiny, kterou pořádal Nadační fond 8smička ve spolupráci s Galerií NIKA jsou tu. Děkujeme všem, kteří se do OPEN CALLU na výstavní projekty v létě 2019 zapojili. Ze všech přihlášených byly vybrány dva projekty mladých autorek.

(Pokračování textu…)
39

Roleta #2

Roleta je exteriérový výstavní prostor, kde se každý rok představí nové výtvarné zpracování. Pro rok 2019 je to Herbář ze Zbrojovky Venduly Chalánkové.  (Pokračování textu…)

38

Líbání pod 8smičkou = na svátky je otevřeno!

První dvě květnové sváteční středy má zóna pro umění 8smička otevřeno stejně jako každý jiný den, tedy od 10.00 do 18.00, kavárna již od 9.00. (Pokračování textu…)

37

8smička na stupni vítězů

8smička nakladatelka stanula na stupni vítězů 54. ročníku soutěže Nejkásnější české knihy roku 2018. Za první publikaci, která byla připravena ke stejnojmenné výstavě Pocta suknu: Textil v kontextu umění získala 1. místo v kategorii Katalogy a 2. místo v Ceně za vynikající polygrafické zpracování. Slavíme, děkujeme a gratulujeme spoluknihám.  (Pokračování textu…)

36

Když máš cestu…

8smička není jenom nakladatelka, ale taky už i skladatelka. A na světě je její první písnička! Takže když uháníte po D1, tak buď můžete ladit speciální mixy z její dílny na Spotify nebo rádio 8smička a s ním písničku Když máš cestu… Je už všeobecně známo, že všechny cesty (hlavně tedy ta po D1) vedou do humpolecké 8smičky, můžete jet i přes Řím a stejně nakonec dojedete sem. Písničku za chvíli, společně i s klipem, pustíme do éteru. Bude to dárek pro vás/nás k prvním 8smičkovým narozeninám. Stay Tuned!

 

 

35

Jiné taje opic a 8smička nakladatelka

Opice tady i támhle. Opice všude, kam se podíváte. To je kniha umělce Petra Nikla Jiné taje opic, kterou vydal Nadační fond 8smička spolu v koedici s nakladatelstvím Meander. Jde o druhý díl Zlatou stuhou ověnčených a na prestižní cenu Czech Grand Design nominovaných Jino tajů opic.

(Pokračování textu…)

34

Open call (!) pro studenty umění z Vysočiny!

Nadační fond 8smička ve spolupráci s Galerií NIKA, nevšedním výstavním prostorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vyhlašuje výzvu pro studenty a absolventy (do 26 let) uměleckých škol z Vysočiny. Termín uzávěrky je 30.4.2019 a všechny informace k výzvě jsou ke stažení zde(Pokračování textu…)

33

WANTED: kustod / kustodka

Zóna pro umění 8smička hledá príma kustoda či kustodku! Je to dream job, koukni na inzerát a uvidíš sám.

32

Otevírací doba o svátcích

Zóna 8smička má zavřeno pouze ve dnech 24. – 26.12. a od 31.12.2018 do 04.01.2019. (Pokračování textu…)

31

…a život lidský jako sen!

8smička zapůjčila obraz Aléna Diviše Svatební košile na výstavu Karel Jaromír Erben…a život lidský jako sen! do Krajské galerie výtvarných umění ve Zlíně.

30

Síto(8)Tisk

Máme pro vás dárky pod stromeček! Série autorských serigrafií pro zónu umění 8smička. 4 x 15 ks jen! 4 variace na tovární kouř. Limited edition. Top class!

(Pokračování textu…)

29

Seminář: Osvětlení muzejních a galerijních expozic

Odbor muzeí MK ČR ve spolupráci s Masarykovým ústavem vyšších studií Českého vysokého učení technického v Praze a  Slezským zemským muzeem, pořádá  seminář na téma Osvětlení muzejních a galerijních expozic.

(Pokračování textu…)

28

100 let republiky

Na Státní svátek 28.10. máme otevřeno a posedět si můžete ve slavnostním lehátku. V bookshopu současně až do 25.11.2018  vystavujeme studentské práce z výtvarné soutěže ke stému výročí a kromě prací vystavených v bookshopu si můžete pustit píseň a video, které najdete tady.

Výsledky: Výtvarná soutěž výsledky 25 10 2018

Blahopřejeme všem účastníkům!

27

Výsledky soutěže 100 let republiky

Výtvarná soutěž výsledky 25 10 2018 Gratulujeme všem! Vítězné video a píseň najdete zde.

 

26

Velký obraz

8smička zapůjčila ze sbírky dílo Romana Štětiny Auditorium (2014) na výstavu Velký obraz – Divadelní opony v českých zemích v 19. – 21. století pořádanou Galerií výtvarného umění v Chebu. Kurátorem výstavy je Milan Kreuzzieger. Výstava potrvá do 30.12. 2018.

25

Na Státní svátek 28.9. máme otevřeno!

8smička má v pátek 28.9. otevřeno a kromě výstavy Dvě hlavy, čtyři ruce můžete přijít ještě také večer na pravidelnou filmovou projekci, kterou u nás najdete vždy poslední pátek v měsíci. Kino 8MM uvádí ve 20:00 dokumentární film o dvojici fotografů Berndovi a Hille Becherových, kteří společně fotili architekturu.

24

Space Maker

8smička zapůjčila ze své sbírky dílo Petra Písaříka na výstavu SPACE MAKER, pořádanou Galerií Rudolfinum. Kurátorem výstavy je David Korecký. Výstava potrvá do 25.11.2018.

23

Jiří Petrbok: Hořící srdce

8smička zapůjčila ze své sbírky dvě díla Jiřího Petrboka na výstavu Hořící srdce pořádanou Národní galerií Praha. Kurátorem výstavy je Otto M. Urban. Výstava potrvá do 2.12. 2018.

22

Anatomie skoku do prázdna

8smička zapůjčila ze své sbírky díla Adrieny Šimotové (Světlonoš, 1973) a Jiřího Beránka (Palach, 1969) na výstavu Anatomie skoku do prázdna – Rok 1968 a umění v Československu, pořádnou Západočeskou galerií v Plzni. Kurátorkou výstavy je Helena Musilová. Výstava potrvá do 16.09.2018.

21

O svátcích máme otevřeno!

Ve čtvrtek a v pátek 5. – 6. 7. má 8smička otevřeno! Jaká je otevírací doba? Stejná jako vždy, kavárna od 9:00 do 18:00, knihkupectví a výstava od 10:00 do 18:00. Zastavte se na výstavu, kávu, sandwich, dort, koupit domáci chleba, zahrát si se stavebnicí Špulka nebo si jen tak prohlížet knihy.

20

Vernisáž výstavy Veřejný prostor CZ/ Krajina města

Galerie Jaroslava Fragnera zahájí ve středu 6. 6. v 18:00 na rohu Horního náměstí a Hradské ulice venkovní verzi výstavy Veřejný prostor CZ / Krajina Města. Výstava zahrnuje projekty pro jednotlivá náměstí či parky až po umělecké intervence i komunitní aktivity nebo rozsáhlé koncepty ovlivňující podobu nejen center měst za posledních 27 let z celé České republiky.

(Pokračování textu…)

19

…prostě se to děje

8smička zapůjčila ze své sbírky díla na výstavu Karla Malicha …prostě se to děje, pořádnou Galerií města Trutnov. Kurátorem výstavy je Martin Dostál. Výstava potrvá od 11. 5. do 16. 6. 2018.

18

Pocta suknu v Art Districtu 7

8smičku najdete i v Praze ve výloze Erhartovy cukrárny na ulici Milady Horákové.   (Pokračování textu…)

17

Hledá se model!

8SMIČKA hledá figuranta/ figurantku pro kurz kresby pro dospělé, který pořádá od 25.4. do 20. 6. 2018 vždy ve středu od 18:00 do 21:00. Hledáme modely pro portrétní i figurální kresbu, včetně kresby aktu. Je možné hlásit se i na jednotlivé formáty (portrét např.) i na jednotlivé termíny (1x, 2x apod.), vše je o domluvě. Náplň práce pro model: sezení modelem po různě dlouhou dobu, ne však více než 3 hodiny. Co nabízíme? Dohodu o provedení práce, přátelské, krásné a inspirativní prostředí a slevu v Cafe 8SMIČKA. Jaké máme požadavky? Občanskou a právní bezúhonnost a věk minimálně 18 let. Práce je vhodná pro všechny věkové skupiny i národnosti. Pokud se vám zóna 8SMIČKA líbí a chcete se stát sami uměním, napište na marcela.strakova@8smicka.com. Termín uzávěrky: průběžně. Nikdy není pozdě začít!

16

Okno před záclonou

8smička zapůjčila ze své sbírky dílo s názvem Rodný list Gustava Mahlera na výstavu Okno před záclonou, pořádnou Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě. Kurátorem výstavy je Petr Veselý. Výstava potrvá od 19. 4. do 27. 5. 2018.

15

Čapkovy děti v Japonsku

8smička zapůjčila ze své sbírky čtyři díla Josefa Čapka na putovní výstavu Japonskem věnovanou dětské tématice v díle bratří Čapků navazující na projekt představený v GASKu v roce 2016.  Výstava byly nejprve zahájena v Shoto Museum of Art v Tokyu a následně na Den dětí  1. června se přesune do Ashiya City Museum of Art and History, kde bude k vidění do 9. 9. Kurátorkou výstavy je Pavla Pečinková. Více o výstavě se můžete dozvědět z komentované prohlídky kurátorky na videu zde.

14

Zrzavý ze sbírek soukromých sběratelů

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy na výstavu Jan Zrzavý pořádanou Museem Kampa. Kurátorkami výstavy jsou Martina Vítková a Petra Patlejchová. Výstava potrvá od 24. 3. do 1. 7. 2018.

13

Červená – Stůj!

Na fasádě 8smičky se řidičům i pěším před Vánocemi rozsvítil světelný panel, který připomíná signalizaci na přechodech pro chodce. Dva kruhy podsvícené LED jsou součástí označení nově vznikající zóny pro umění a 1x ročně projdou proměnou. Panáčci jsou z dílny dvojice grafiků Martina Odehnala a Štěpána Malovce, kteří jsou mj. autory vizuálního stylu 8smičky.

(Pokračování textu…)

12

Textiláci

Prohlédněte si práce deseti v současnosti nejúspěšnějších textilních výtvarníků, kteří proměnili naše chápání tohoto materiálu a vytvořili tak novou disciplínu v umění. Na výstavě Pocta suknu nebudou zařazeni zahraniční umělci, tak se můžete seznámit s těmi nejvlivnějšími alespoň touto formou. Sheila Hicks, Alighiero Boetti, Judith Scott, Faig Ahmed a další. Crème de la crème.

11

Expozice antropologie

V humpoleckém Muzeu dr. Aleše Hrdličky byla doposavad k vidění jedinečná antropologická expozice z konce 80. let minulého století od architekta Ivo Soukupa. Toto krásné scifi se bohužel stalo minulostí. Dnešním dnem začnou úpravy na modernější instalaci. All humas are of one origin.

10

Muž s hořící hřívou

8smička zapůjčila dvě díla ze své sbírky na výstavu věnovanou Emilu Fillovi a surrealismu v letech 1931-1939 pořádanou Museem Kampa. Kurátorem výstavy je Karel Srp. Výstava se konala od 27. 10. 2017 do 11. 2. 2018.

9

Cena Věry Jirousové

Cena pro kritiky umění nese jméno Věry Jirousové, české básnířky, kritičky a historičky umění. Přispívala do mnoha tištěných médií, nejen do Ateliéru, Výtvarného umění či Lidových novin. Pro Lidové noviny pravidelně psal i letošní laureát Tomáš Pospiszyl, právě v době, kdy byla jeho styčnou redaktorkou Věra Jirousová. Blahopřejeme docentovi Pospiszylovi! A mimochodem, tuto výtvarnou kritičku s Humpolcem váže nejen manželství s místním rodákem Ivanem Magorem Jirousem, ale také přátelství s jeho sestrou Zorkou Ságlovou, jejíchž happeningů v přírodě se účastnila. Humpolec is centre of the universe!

8

Frieze Fair London věnován ženám

Letošní veletrh umění Frieze Fair se soustředil na feministické umění a jeho radikální vyjadřování. Kromě hvězdných umělkyň Lindy Benglis, Barbary Kruger, Marthy Rosler či Betty Tompkins dostala prostor i nejmladší generace. Jedinou Češkou zastoupenou na londýnském veletrhu byla Anna Huláčová za galerii hunt kastner v sekci Frieze Focus. Gratulujeme a přejeme další úspěchy doma i v zahraničí. Nejen ženám.

7

Textil na Documentě 14

Čtrnáctá Documenta končí již za 10 dní. Koná se jen jednou za pět let v německém Kasselu a letošní ročník nabídl nezvykle velké množství děl textilního charakteru. Textilní umění zažívá celosvětový návrat na scénu. Proto jsme také inaugurační výstavu 8smičky s názvem Pocta suknu věnovali textilu v kontextu výtvarného umění. Přeci jen sídlíme v bývalé textilce. More textiles to be continued…

6

Sochařský ateliér Hany Wichterlové ohrožen

8smička podporuje iniciativu za zachování ateliéru a magické zahrady sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně. Galerie hlavního města Prahy má zájem zde ve spolupráci s rodinou vytvořit sochařskou expozici a umožnit tak uchovat genia loci tohoto výjimečného místa. Přidejte se a podpořte vaším souhlasem na emailu: wichtem@gmail.com.

5

Jaroslav Paur

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy na výstavu Jaroslava Paura pořádnou Museem Kampa. Kurátorem výstavy je Milan Dospěl. Výstava se konala od 9. 8. do 15. 10. 2017.

4

Poklady Jana Zrzavého

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy Jana Zrzavého na výstavu Poklady Jana Zrzavého pořádnou Galerií Zdeněk Sklenář v Litomyšli. Výstava se konala v termínu od 11. 6. do 9. 7. 2017.

3

Nej kniha ČR 2016

Gratulujeme! Katalog Dolby malba: Mezi postmodernou a neokonceptualismem shrnující tvorbu malíře Jiřího Černického získal 2. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2016. Knihu graficky upravil Marek Pistora ze studia Najbrt. Vydání podpořila 8smička.

2

Ty děti si pořád hrají

8smička zapůjčila ze své sbírky obrazy Josefa Čapka na výstavu Ty děti si pořád hrají / Dětská tematika v díle bratří Čapků pořádnou Galerií Středočeského kraje v Kutné Hoře. Kurátory výstavy byli Pavla Pečinková a Richard Drury. Výstava se konala od 6. 11. 2016 do 12. 3. 2017.

1

Krása bude křečovitá

8smička v květnu zapůjčila Alšově jihočeské galerii obraz na výstavu Krása bude křečovitá / Surrealismus v Československu 1933–1939 do jízdárny zámku Hluboká nad Vltavou. Kurátorem výstavy jsou Karel Srp a Lenka Bydžovská. Výstava se konala od 15. 5. do 2. 10. 2016.