En

Tereza Bonaventurová

01.08. – 30.11.23

Tereza Bonaventurová

Není všechno hliník, co se třpytí

01.08. – 30.11.23

Výstavy v 8SMIČCE LIGHT se dotýkají jednotlivých složek veřejného prostoru. Pro rok 2023 je hlavním tématem pozorování venkovního prostoru kolem nás.

Věta Není všechno hliník, co se třpytí se objevuje v článcích o sběru kovu, ale v kontextu města Humpolce nabývá další význam. Nejznámější humpolecký usedlík se vybaví asi většině lidí, když uslyší slovo Humpolec. Ale toto město není jen Hliník nebo odbočka na dálnici. Žádné místo navíc nelze definovat pouze skrze jednu konkrétní pamětihodnost.

Posílání pohledů je posíláním vzpomínek. V dnešním světě, kdy téměř všichni dennodenně používají technologie a mohou jednoduše a rychle pozdravit kohokoli na druhém konci světa, mají pohledy nostalgický nádech. Jejich putování může trvat i několik měsíců, ale překvapení, které se objeví ve schránce po jejich dlouhé cestě, je snad vždy radostné. Posílání pohledů je dnes možná zdlouhavým procesem, přitom daleko přesněji vypovídá o vzájemných vztazích. Pokud posíláme vzpomínku z měst, téměř vždy si můžeme vybrat z velkého množství omezených námětů – jsou to ty nejznámější pamětihodnosti daných míst, signifikantní stavby, které jsou jasnou nápovědou, odkud pozdravy posíláme. Je čím dál obtížnější najít pohled, který by mezi ostatními vynikal a vystihnul celkovou atmosféru města mimo hlavní turistické atrakce.

Fotografka Tereza Bonaventurová v Humpolci a pro Humpolec vytvořila sérii alternativních pohlednic. Sama byla v Humpolci za svůj život zatím dvakrát. Při vytváření projektu tak vycházela se své zkušenosti coby návštěvnice. Procházela se po městě a začala si všímat míst a zákoutí, která ji připadala zajímavá a která chtěla uchovat v paměti. Jsou to mnohdy místa, která obyvatelé Humpolce míjejí i několikrát za den a nejspíš je plně už ani nevnímají. Pro autorku ale tato místa představují souřadnice vytvářející výraz města. Nejsou to snímky, které byste na klasických pohledech hledali. Bonaventurová zachytila fragmenty, které pro místní obyvatelé nemusejí být reprezentativními snímky jejich města, ale možná to je přiměje se na své okolí podívat jiným pohledem. Výsledná instalace je tak mozaikou jednotlivých autorčiných zastavení, které zachycují město Humpolec komplexněji. Mozaika není úplná, sama autorka vybízí nejen místní obyvatelé Humpolce, ale také návštěvníky, aby ji dokončili a posílali své fotografie míst, která podle nich město Humpolec vystihuje. Tyto snímky budou následně dodány do celé série alternativních pohlednic.

I vy můžete přispět svými pohledy, své fotografie posílejte na adresu anezka.chalupova@8smicka.com.