En

Výlet do Muzea izolátorů a bleskojistek

Ne 11.02.2024
13.00

Poslední den výstavy Volt-Age je tady – pojeďte ji s námi zakončit do nedaleké Obrataně! Vzhůru s 8smičkou na výlet do Muzea izolátorů a bleskojistek společně s umělci a sběratelem Františkem Daňkem.

Soukromou sbírku Františka Daňka tvoří přes sedm tisíc kusů izolátorů z nejrůznějších materiálů, například porcelánu, skla, umělé hmoty, gumy či dřeva, a osm set bleskojistek. Součástí sbírky, kterou tvoří od 60. let, jsou také historické rozvaděče Františka Křižíka a kolekce hlavic hromosvodů. Nacházejí se zde exponáty z USA, Austrálie, Číny, Brazílie, Ruska, Kanady a mnoha dalších zemí. Jsou zde izolátory od velikosti jednoho centimetru až po čtyřmetrové kusy vážící 1200 kilogramů. Nejstarší exponát pochází z už z roku 1876 a smutnou historii připomíná izolátor, na němž byl instalován elektrický drát střežící vězně koncentračního tábora v Osvětimi. Prostě povinný výlet pro všechny elektronadšence!

František Daněk část své výjimečné sbírky zapůjčil právě pro výstavu Volt-Age a setkání s ním hrálo klíčovou roli v celém projektu.

Odvezeme vás autobusem tam i zpět. Kapacita je ale omezená, proto je nutná rezervace na info@8smicka.com nebo na čísle 722 736 400. Odjíždíme přímo od 8smičky ve 13:00, návrat je naplánován zhruba na 16:00. Celý výlet je úplně zdarma. Těšíme se na vás!

Po výletě můžete zajít i na komentovanou prohlídku výstavou.