15:12/ 18:00/ 19:00
Sirény se odehrávají v Humpolci a okolí vždy první středu v měsíci a mají zpravidla tři části a pokaždé jiné téma. Nejvíce se Sirény zaměří na město, ve kterém bydlíme, na vizualitu kolem nás, na to, jak město Humpolec a okolí z hlediska veřejného prostoru změnit a proč.
Tématem Sirén #2 je doprava na malém městě a veřejný prostor jako takový. Hovoří se o snižování vlakových spojů na trati Humpolec – Havlíčkův Brod, proto se vydáme vlakem do Petrkova. Ve vlaku proběhne čtení z letních básní Bohuslava Reynka. Po návratu do Humpolce slavnostně odhalíme výstavu Veřejný prostor CZ/ Krajina města, kterou přiveze Galerie Jaroslava Fragnera na roh Horního náměstí a Hradské ulice. Odpoledne zakončíme přednáškou Dana Merty a Jiřího Klokočky na téma doprava na malých městech.
Program:
15:12 společný odjezd vlakem do Petrkova
15:45 příjezd do Petrkova (čtení letních básní Bohuslava Reynka)
16:24 odjezd z Petrkova do Humpolce (příjezd 16:58)
přesun na Horní náměstí – cestou prohlídka autobusového nádraží z pohledu architektury a funkce
17:30 prohlídka venkovní výstavy Veřejný prostor CZ/ Krajina města společně s Danem Mertou (Galerie Jaroslava Fragnera)
18:00 vernisáž výstavy Veřejný prostor CZ/ Krajina města (roh Horního náměstí a Hradské ulice)
19:00 – 20:00 přednáška o dopravě na malých městech z pohledu architektů a urbanistů
Přednášející: Dan Merta a Jiří Klokočka
Ing.arch. akad.arch. Jiří Klokočka vystudoval FA ČVUT a obor architektura na pražské Akademii výtvarných umění. Od roku 1980 působí v Belgii, kde byl po několik let architektem a urbanistou města Kortrijk. V současnosti působí v České republice jako pedagog v atelieru urbanismu TU Liberec / FUA a také FA ČVUT v Praze, zároveň je externím poradcem Kanceláře architekta města Brna a členem Sboru expert Pražského památkového úřadu, v Belgii zastává post předsedy Komise pro architekturu a urbanismus v několika městech. Nyní pracuje na doktorátu s tématem Transferia a jejich vliv na městské struktury. Jako jeden z mála českých architektů se zaměřuje téměř výhradně na urbanismus.
Mgr. Dan Merta vystudoval dějiny umění a estetiku na Filosofické univerzitě Komenského v Bratislavě. Byl kurátorem několika výstav na Pražském hradě, pro galerii Raiffeisen stavební spořitelny připravoval výstavy mnoha českých umělců, např. J. Sopka, K. Nepraše či J. Černického. Několik let působil jako tajemník Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Zároveň také pracoval jako vedoucí odboru kultury Prahy 3, kde spoluzakládal akce jako žižkovský masopust či vinohradské vinobraní. Je jedním ze zakladatelů Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo. Od roku 2001 je ředitelem Galerie Jaroslava Fragnera.
Přijďte třeba i jen na část, bude vás to bavit!