Poslední pátek v měsíci patří v 8smičce vždy filmovým projekcím, které navazují na téma aktuální výstavy. V červnu se v duchu čtvrté výstavy Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny těšte na dokument o Miroslavu Tichém, fotografovi samotáři, který byl „objeven“ a jako bonus krátký snímek Vyznavač ticha o Jiřím Johnovi, jednom z umělců současné výstavy. Svoji premiéru bude mít i miniklip studentů = závěrečná práce 8smičkové Akademie8. Jde tedy o večer 3 v 1.
8MM – to jsou projekce pro každého, kdo chce vidět filmy jinde nevídané a slyšet repliky jinde neslýchané. K filmu si můžete dát víno / limču / víno, přijít můžete i se psem. Výběr filmu je na nás, výběr občerstvení na vás. 8smičkové kino je pro všechny filmomily to pravé.
Pozor! Promítáme vždy poslední pátek v měsíci!
Miroslav Tichý se narodil v roce 1926 v Netčicích na Moravě, od roku 1930 až do své smrti v roce 2011 žil s přestávkami v moravském Kyjově. Po druhé světové válce studoval na pražské Akademii výtvarných umění, kterou opustil v roce 1948. Po základní vojenské službě se vrátil do Kyjova, během života byl několikrát hospitalizován v psychiatrických léčebnách. V první polovině padesátých let společně vystavoval s brněnskou avantgardou kresby a obrazy, od konce 50. let utlumuje malbu, kreslí a od konce 60. let začíná fotografovat ženy, ovšem nenápadně, bez jejich vědomí a souhlasu a pro vlastní potěšení.
Nedávno objevený světový fotograf, který žije celý život mimo společnost, to je Miroslav Tichý. Tento kyjovský Diogen v roztrhaném kabátu si od šedesátých do devadesátých let sám vyráběl z běžných věcí a materiálů fotoaparáty a fotografoval ženy na ulici, v obchodech a na koupališti. Před čtyřmi lety se Tichého dílo prosadilo na mezinárodních výstavách. Retrospektivou v Centre Pompidou a v Muzeu Moderního umění ve Frankfurtu se Tichý stává zřejmě mezinárodně nejuznávanějším českým výtvarníkem posledních dvaceti let. O svém obdivu k jeho dílu se ve filmu vyznávají takové osobnosti jako například Nick Cave či Michael Nyman, přičemž ve snímku zazní také skladby, které oba světoví hudebníci přímo pro M. Tichého složili. Autor filmu Roman Buxbaum zná Tichého od dětství, přes 25 let sbíral a dokumentoval jeho dílo, které by se jinak kvůli svéráznému přístupu či spíše odstupu svého autora zřejmě rozpadlo v čase. V 80. letech Buxbaum také začíná Tichého natáčet a v tomto roce dokončil film o mimořádné osobnosti, která žije svůj život: „Lidi se mě ptají: A co vy jste, pane Tichý? Vy jste malíř? Jste sochař, nebo spisovatel? Já povídám: ani to, ani to. Víte, kdo já su? Já su Tarzan v důchodě!“ (zdroj: oficiální text distributora)