En

8MM #10 Filmová projekce Neptun + Odkud spadla letuška?

Pá 30.11.2018
20.00

Poslední pátek v měsíci promítáme filmy, jejichž hrdinové nebo tvůrci navazují na téma aktuální výstavy. Tentokrát je projekce zdvojená – těšte se na dva krátké filmy od tvůrčí a sourozenecké dvojice Adéla a Džian Babanovi.

NEPTUN (38 min, čb, 35mm, ČR, 2018)

Experimentální hraný film je fantaskní interpretací skutečné události, tzv. Operace Neptun, která se odehrála na Černém jezeře na Šumavě v roce 1964. Známá kauza historicky první masové dezinformační kampaně u nás je v tomto příběhu dále manipulována a posouvána směrem do fikce. Podvod posvěcený komunistickou státní mocí a vypuštěný do světa zasahuje a mění životy lidí. Film prostřednictvím hraných scén i archivních záběrů rozklíčovává mechanismus a magii lži.

Producenti: Tomáš Vach, Adéla Babanová, Bratři s.r.o./ Koproducenti: Česká televize, Magiclab
Hrají: Jiří Vyorálek, Gabriela Míčová, Tomáš Petřík, Martin Ryšavý
Režie: Adéla Babanová / Scénář: Džian Baban/ Kamera: Lukáš Hyksa
Střih: Hedvika Hansalová/ Zvuk: Michaela Patríková/ Hudba: Džian Baban

ODKUD SPADLA LETUŠKA? (12 min, 2014, ČR, anglické titulky)

Fiktivní rozhovor s letuškou Vesnou Vulović, která v roce 1972 přežila jako jediná z posádky pád letadla u České Kamenice, se odehrává v nemocničním pokoji za přítomnosti lékaře a vyšetřovatele. Rozhovor Vesny s oběma muži se stává procvičováním její ztracené paměti. Výsledkem je nenápadná manipulace člověka bez paměti, který se musí spolehnout na informace od cizích lidí.

Scénář: Džian Baban/ Režie: Adéla Babanová, střih: Adéla Babanová/Kamera: Jakub Halousek, zvuk: Michaela Patríková
Sound design: Džian Baban / Architekt: David Dubenský / Kostýmní výtvarnice: Tereza KopeckáProdukce: Tomáš Vach, Adéla Babanová, Markéta Šalátová/ Hrají: Réka Derzsi, Vladimír Brabec, Tomáš Petřík