En

Výlet na Medlov #sklo, architektura a design

So 11.07.2020
11.00

Vyražte s 8smičkou na výlet do unikátního Hotelu Medlov nedaleko Nového Města na Moravě, kde vás jeho interiéry, které se vyznačují velkým množstvím uměleckořemeslných děl, provede Pavel Karous. Upozorní např. na zajímavé dobové lustry či skleněnou mapu. Výlet je součástí doprovodného programu k aktuální výstavě Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo.

Hotel Medlov je významné středisko rekreace s tradicí od 30. let 20. století,  jehož dnešní podoba vznikla na základě architektonické přestavby z druhé poloviny 70. století, jako opus magnum architekta Jiřího Herzána v progresivním a v čistém bruselském stylu bez dozvuků socialistického realismu či neoklasicismu. Pro stavbu je charakteristická vysoká úroveň architektonické hodnoty v kombinaci atypických hmotových řešení s propracovanými uměleckými detaily a množstvím uměleckořemeslných děl v interiéru.

Hotelem vás provede sochař a teoretik Pavel Karous, který o stavbě říká: „Celková výsledná architektura stavby v duchu pozdní moderny je charakterizována kombinací radikálních prvků, které jsou zjemněny prolínajícími se křivkami, citlivou kombinací tradičních materiálů jako je kámen a dřevo s materiály typicky dobovými jako je světlá břízolitová omítka a tenká kovová bruselsky tvarovaná zábradlí. Hotel Medlov je překrásnou a logotypní ukázkou bruselského stylu a je postaven zcela v kontextu těch nejlepích dobových příkladů Internacionální moderny v západní Evropě a severní Americe.“

Pavel Karous je sochař, který vytváří objekty, věnuje se site-specific instalacím, intervencím do veřejného prostoru, architektuře výstav a designu. Vystudoval pražskou VŠUP a ve své tvorbě se zabývá především vztahem mezi geometrií a lidskou společností. Se svým dlouhodobým projektem Vetřelci a volavky dokumentuje a popularizuje výtvarné umění ve veřejném prostoru z období reálného socialismu a reálného kapitalismu. Je autorem publikace Vetřelci a volavky, která získala první místo v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2013 v kategorii Odborná literatura.

Rezervujte si svoje místo na info@8smicka.com nebo na 565 650 906. Sejdeme se na místě v 11:00 (Fryšava pod Žákovou horou 143, Nové Město na Moravě 592 31 / GPS 49.616064, 16.054478). Délka komentované prohlídky je 60–90 minut.

Pro cestující vlakem a fanoušky výletů bez automobilů a jiných kol bude přistaven mini-bus v 10:30 před vlakovým nádražím ve Žďáru nad Sázavou, který pojede na Medlov a zpět do Žďáru ve 13:00 na zpáteční vlak směr Havlíčkův Brod ⩥ Humpolec.