En

Vernisáž výstavy Vrchovina, krabatina, mrchovina

Pá 07.06.2019
18.00

Zóna pro umění 8smička v Humpolci zahajuje čtvrtou výstavu – Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny, která představí 13 tvůrců, poutníků a hledačů v temnotě spojených v minulosti i dnes s tímto krabatým krajem. Tentokrát jsme pro vás připravili model vernisáže ve formátu True Vysočina Life Experience. Vernisáž je dvoudenní, stan s sebou je podmínkou.  

Vysočina je krabatý, kostrbatý kraj sevřený tísní, vtěsnaný mezi Čechy a Moravu. V melancholických končinách se často setkáváme s jedinci, pro něž se návrat do rodiště či opuštění civilizace stalo jediným možným způsobem existence. Uzavření se do vlastního světa, hledání vnitřní samoty a spirituálních zdrojů je pro drsnou Vysočinu příznačné. V hlubinách záhadné krajiny tak najdeme ukryty zahloubané solitéry s tvůrčím duchem, básníky i malíře, hudebníky a architekty, jejichž tvorba, která v sobě nese zastřené motivy existenciální tísně, by neměla zůstat zapomenuta. ​

Výstavu dále rozvíjí tři intervence OKRAJE KRAJE, ve kterých dva současní umělci a jeden architekt dočasně oživují tři lokality. Inspirací jsou dva zemřelí vysočinští géniové (G. Mahler, B. Reynek) a jedna architektura (Melechov). Břeh potoka, kde se pásly ovce (Petrkov feat. Jan Šerých). Dvůr bývalého zájezdního hostince (Pension Mahler, Kaliště feat. Stanislav Abrahám). Zalesněná homole, kde pohanští předkové pořádali své slavnosti (Melechov feat. Josef Čančík).

Umělci: Jiří Bašta, Stanislav Hynek Doležal, Luboš Drtina, Marie Galimberti-Provázková, Jiří John, Čestmír Kafka, Jaroslav Panuška, Bohumír Prokůpek, Jindřich Prucha, Jiří Příhoda, Bohuslav Reynek, Jaroslav Rössler, Jan Zrzavý

Kurátoři výstavy: Miloš Doležal & Emma Hanzlíková
Kurátor projektu Okraje kraje: Dan Merta 

PROGRAM:
– příjezd – proslovy – výstava – večírek – odjezd – stanování (PŘES NOC) – výlet PO KRAJINĚ – a mnoho dalšího…

7.6. 2019 / VERNISÁŽ VÝSTAVY
18:00 zahájení 
20:30 přesun ze zóny umění 8smička do lokality 2 = společné stavění stanů na krásném trávníku nedaleko (10 minut pěšky, automobil není nutný)
21:00 stany jsou postavené a začíná večírek
23:00 odjezd vernisážových autobusů do Prahy/Brna

8.6.2019 / VÝLET PO KRAJI
10:00 první komentovaná prohlídka výstavou Vrchovina, krabatina, mrchovina
10:45 odjezd na výlet spojený s vernisážemi uměleckých intervencí Okraje kraje (Petrkov, Melechov, Kaliště) s možností zavezení na vlak do Havlíčkova Brodu (odtud jsou přímé spoje do Prahy/ Brna)

A protože se Humpolec nachází napůl cesty mezi Prahou a Brnem na D1, je z obou metropolí pro Vás připravený vernisážový autobusový spoj:

Praha – Humpolec – Praha: Odjezd z Prahy v pátek 7.6. v 16:30 a místem pro nástup do autobusu je roh ulic Vítězná a Janáčkovo nábřeží (naproti Cafe Savoy), Praha 1 / GPS 50.081451 N, 14.407395 E.

Brno – Humpolec – Brno: Odjezd z Brna je v pátek 7.6. v 16:30 a místem pro nástup do autobusu je autobusové nádraží u hotelu Grand, stanoviště 8/ 49.1137 N, 16.3652 E.
POZOR! Odjezd z Humpolce zpět do Brna i Prahy je ve 23:00. 

JÍZDENKY NA VERNIBUS za 88,- Kč k zakoupení přes GoOUT

Těšíme se na Vás!