En

Rodinná výtvarná dílna #18

So 01.09.2018
14.00–17.00

VOSKOVÝ BATIK S GEOMETR TEXTIL

Každou sobotu najdete v 8smičce program pro rodiče a děti – rodinnou dílnu a pokaždé s jiným lektorem a jiným tématem. Batik je zajímavá a kreativní technika, která vás vtáhne do světa, kde čas plyne pomaleji, zpomalí se i vaše myšlenky a na konci budete překvapeni, co krásného jste sami vytvořili.

Kresba voskem je tradiční způsob zdobení látek. Svou kolébku má na krásném, smaragdově zeleném indonéském ostrově Jáva.
„Slunce, vůně vosku, barvy, štěbetání kreslířek, spousta času…“, tak vzpomíná na Jávu Linda Kaplanová, jedna z lektorek dílny. „Dva roky za rovníkem je nezapomenutelný zážitek, kdy jsem měla možnost cestovat a učit se techniku od místních lidí. Nasbírané zkušenosti a znalosti se snažím v Čechách předávat a zároveň bořit mylné představy, že použití tradičních technik znamená vytvářet věci se starobylým vzhledem.“

Na výtvarné dílně si projdete celým procesem, dozvíte o historii této techniky, významu ornamentů, naučíte se kreslit jávským “perem”, tzv. čantingem, a domů si odnesete hotový výrobek!

Dílnu povede Linda Kaplanová s Klárou Spiškovou. Potkaly se v Ateliéru textilni tvorby na Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, kde vznikla i myšlenka společné práce. Studium prokládaly různými stážemi, Linda dva roky žila na Jávě, kde studovala tamní textilní techniky, mezi kterými byl i voskový batik. V roce 2016 založily textilní studio Geometr, které se soustředí na autorské tkaniny pro módu a do architektury. Za interiérový textil studio získalo v roce 2017 a 2018 cenu Elle Deco International Design Awards a cenu Czech Grand Design v kategorii Objev roku 2017.

Na workshop je pro děti nutný doprovod rodičů. Menší děti se také mohou v doprovodu dalších dospělých zabavit stavebnicí Špulka, kreslením, běháním po okolí nebo tovární vyšívánkou.

Sobotní dílny V 8smičce navazují na aktuální výstavu, novou výstavu zrovna připravujeme a tento víkend máte jedinečnou příležitost vidět také pětidenní instalaci Mezera #1 , která je o tom, jak 8smička vznikala – pohled do zákulisí. Kromě toho pro vás máme pracovní list o naší továrně, který se u nás šije nití, jmenuje se Sešít_ek, a plní se v něm úkoly. Pracovní list zvládnou i ti nejmenší a je to opravdu legrace, uvidíte sami.

Délka rodinné dílny: 14 – 17 hodin. Cena: dospělý + 1 dítě/ 88,- Kč, dospělý + 2 děti/ 128,- Kč, dospělý + 3 děti/ 168,- Kč, dospělý + 4 děti/ 208, dospělý + 5 dětí 248,- Kč + další dospělý v každé kategorii vstupné dobrovolné. Dílna je vhodná pro děti od 7 let a jejich dospělý doprovod. Menší děti se mohou v doprovodu dalších dospělých zabavit stavebnicí Špulka, kreslením, běháním po okolí nebo tovární vyšívánkou.