8smičkové lightboxy se rok co rok mění. Tentokrát jsme prostřednictvím nich vzdali hold dvěma humpoleckým rodákům a zároveň významným postavám české umělecké a kulturní scény – Ivanu Martinu Jirousovi a Zorce Ságlové.
Básníka, publicistu a jednu z předních postav českého undergroundu, Ivana Martina Jirouse, zná většina veřejnosti pod přezdívkou Magor. Spolupracoval s nezávislou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe a za svoje politické názory byl během normalizace několikrát vězněn. Magor obdržel literární cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a cenu Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně. Po vydání této knihy začala vznikat Jirousova sbírka labutích sošek tvořená dary přátel a kamarádů. Labuť je tradičním symbolem věrnosti a tvůrčího vzepětí navzdory útlaku.
Umělkyně Zorka Ságlová se po studiu v textilním ateliéru profesora Antonína Kybala věnovala rozličným výtvarným aktivitám. Od malby přes grafiku až po textilní tvorbu. Byla průkopnicí českého land artu a její akce v krajině jsou dnes známé po celém světě. Výstava Seno-sláma, kterou měla ve Špálově galerii v roce 1969 výrazně předběhla svou dobu. Do tehdy velmi prestižní galerie navezla kopy sena, slámy a vojtěšky a prohlásila práci za umění. Motiv, který je s její tvorbou úzce spjatý, jsou králíci, ty zkoumá jako nositele rozmanitých historických a kulturních kontextů, zároveň si hraje s jejich podobou coby oblíbeného domácího zvířete.