En

Fotografie portrétu #Pavel Baňka

Ne 17.04.2022
14.00

8smička je teď díky výstavě Skrze tebe vidím sebe plná fotografických auto/portrétů. Pojďte se společně s námi potkat s fotografy. Tentokrát se těšte na Pavla Baňku a jeho portrét pohybující se mezi něhou a drzostí! 

Fotografie je často vedena touhou fotografa poznat blíže subjekt svého zájmu. V případě, že jde o portrét, je tu mnoho etických, osobních, veřejných hledisek, či limitů. O tom všem budeme společně mluvit. Zároveň se ve worskhopu zaměříme především na portréty aranžované, využití světla, pozadí, prostředí a možnosti kreativní spolupráce s modelem. Modely si budou účastníci vzájemně nebo se pokusí přesvědčit náhodného kolemjdoucího. Fotografie je nejen obrazem, ale i vyprávěným příběhem, tak přijďte a vytvořte jeden společně s Pavlem Baňkou! Pro všechny foto nadšence jde o skvělou příležitost.  

Míst je jen pár, takže doporučujeme si to své zarezervovat dopředu na mailu info@8smicka.com. Cena workshopu je 508 Kč. Nebo zakoupit na GoOut.

Pavel Baňka se narodil 20. 3. 1941 v Praze. Vystudoval ČVUT (1958–1963), v letech 1964–66 členem české beatnické skupiny spolu s Václavem Hrabětem, Inkou Machulkovou a Vlaďkou Čerepkovou. Vážně fotografovat začíná až koncem sedmdesátých let, kdy opouští své zaměstnání výzkumného pracovníka a začíná dráhu fotografa, výtvarníka – jako svobodné povolání. Zpočátku spolupracuje externě s časopisy Domov, Bydlení, ČS architekt atd, od počátku devadesátých let se věnuje výhradně volné tvorbě. Významné jsou především dlouhodobé pobyty v USA, kde působí několikrát jako hostující umělec na různých universitách a kde je také postupně reprezentován několika významnými galeriemi v Chicagu, San Franciscu, Los Angeles a v poslední době v New Yorku. V USA poprvé působí jako pedagog v oboru fotografie (hostující profesor na Ohio University v letech 1992-93). Od roku 1995 dodnes potom vede Atelier fotografie, Fakulty užitého umění a designu v Ústí nad Labem. V roce 1990 spoluzakládá Pražský dům fotografie a několik let působí jako předseda správní rady. V roce 2002 spoluzakládá časopis Fotograf a vede jej dodnes. V roce 2005 je jmenován na tři následující léta do pozice visiting Professor for European Photography, University of Derby, Derby, GB. V roce 2010 je do této funkce opětovně jmenován na další tři roky. V roce 2009 zakládá spolu s dalšími kolegy z okruhu časopisu FOTOGRAF novou iniciativu v oboru fotografie – FOTOGRAF studio (nyní “Fotograf gallery”), neziskové centrum pro fotografii a soudobé umění, orientované na výstavy fotografie – především mladé scény a vzdělání kulturní veřejnosti v oboru fotografie. – Žije a pracuje převážně v Praze.