En

8MM #8 Den architektury + filmová projekce

Pá 28.09.2018
20.00

8smička pořádá v Humpolci Den Architektury, jehož součástí je také Film a architektura.

V rámci pravidelné filmové projekce 8MM, která je v 8SMIČCE vždy poslední pátek v měsíci, přinášíme dokument o umělecké i životní dvojici, Bernd a Hilla Becherovi. Zároveň můžete přijít dřív dříve a navštívit výstavu Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic a dozvědět se o tvoření ve dvou více. V den projekcí 8MM (poslední pátky v měsíci) je výstava otevřená až do 20:00.

Snímek mapuje fotografická léta a motivy Becherových od jejich počátků, a to třeba i včetně hrázděných domů v Siegerlandu. Soustředí se na jejich první zahraniční výjezdy v 60. letech, jako jsou šachty ve Walesu, vysoké pece v Lothringenu či doly v oblasti Porúří. Velmi málo průmyslových podniků, které fotografovali, je ještě dnes v provozu. Jen málo z nich přežilo a stalo se z nich například muzeum, jako je tomu u dolu Zollern v Dortmundu. Becherovi fotografovali tento důl od roku 1969 a díky veřejné kampani se jim podařilo zachránit místní strojovnu před zničením. Fotografie manželů Becherových pomohly zvýšit povědomí o nutnosti zachování průmyslového dědictví. Jejich tvorba je zastoupena v nejprestižnějších galeriích světa. Becherovi získali řadu cen a jsou vnímáni jako průkopníci konceptuální fotografie.

Režie: Marianne Kapfer, země původu: Německo, rok: 2010, stopáž: 90 min. Film uvedeme v původním německém znění s anglickými titulky. Vstupné na film je díky podpoře Goethe-Institut Prag zdarma.